Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Archívne

Oznamy

Pozvánka na vernisáž výstavy CITHARA SANCTORUMVytlačiť
 

cithara sanctorum


 
 

Výstava v PúchoveVytlačiť
 


 
 

Pozvánka na záverečné stretnutie vyšívačiekVytlačiť
 

Seniorálnym koordinátorkám práce žien a vyšívačkám v cirkevných zboroch ECAV

 

Milé sestry vo viere!

Srdečne Vás pozývame na

posledné stretnutie vyšívačiek projektu
Vyšívaná história Evanjelickej cirkvi na Slovensku (Gobelín
).

Stretnutie začneme vo vzdelávacom stredisku Agapé vo Svätom Jure v piatok 8.12.2017 od 15:00. V piatok večer a v sobotu doobeda plánujeme prednášky o ženách Reformácie a poobede návštevu Vianočných trhov v Bratislave, kde sa individuálne navečeriame. V nedeľu doobeda sa vo Sv. Jure zúčastníme Služieb Božích a stretnutie skončíme v nedeľu večer 10.12.2017 návštevou divadelného predstavenia opery Johanna Straussa Netopier, ktoré bude v novej budove Slovenského národného divadla od 17. asi do  20. hodiny.  Tam budeme mať možnosť pozrieť si aj výstavu Vyšívanej histórie... Nedeľná večera bude pravdepodobne suchá. Ak budete chcieť odcestovať v pondelok ráno, môžete ešte raz prenocovať v Agapé.

Prihlásiť sa môžete na hore uvedenej adrese poštou, e-mailom i telefonicky – do 15.11.2017. Prosím, nenechávajte si prihlásenie na poslednú chvíľu a považujte svoju účasť potom už za záväznú. Prihlásené sestry dostanú podrobný program, ktorý sa ešte môže trochu zmeniť. Prosme o požehnanie oboch projektov SEŽ , aby slúžili k oslave Božieho mena, na prebudenie našej cirkvi a prehĺbenie našej viery. Teším sa na stretnutie s Vami.

So sesterským pozdravom Vaša                                            Daniela Horínková

Prihláška je v prílohe : 


 
 

Aktuality

Veľkonočné ránoVytlačiť
 

Po sobote na svitaní
bledé ženy v chladnej rose,
na tvárach žiaľ, smútok samý.
ku hrobu sa náhlia bosé.

K mŕtvemu telu svojho Pána
priniesli masti voňavé,
poslednú poctu vzdať Mu zrána
blížia sa placho po tráve.

Kto otvorí im hrob ten drahý,
ťažký balvan kto odvalí?
Veď prvý lúč len zláti svahy,
dotýka sa bielej skaly.

Stalo sa niečo? Zem sa trasie,
stráže od strachu padajú.
Kameň je preč a v divnej kráse
jas plní hrob až k okraju.

Ježiša niet! No kde Ho hľadať?
Kto rany v srdci zacelí?
"Žije. Vstal z mŕtvych." Jeho návrat
zvestujú Boží anjeli.

"Nuž svedčiť choďte v radosti,
zvesť o Vzkriesenom nech len znie!
A ten, čo pre hriech žalostí,
v Ňom nájde večné zmierenie."

V prvý deň po sobote včasráno prišli k hrobu a priniesli voňavé oleje, čo si pripravili. Kameň našli odvalený od hrobu. Keď vošli dnu, telo Pána Ježiša nenašli. Ako nad tým rozpačito uvažovali, zastali pri nich dvaja muži v žiarivom odeve. Ženy sa preľakli a sklonili tváre k zemi. Ale muži im povedali: Prečo hľadáte živého medzi mŕtvymi? Niet ho tu, bol vzkriesený. ...... Tu si spomenuli na jeho slová, vrátili sa od hrobu a všetko porozprávali Jedenástim a všetkým ostatným. (Lukáš 24,1-9)

 

Veľkonočné sviatky plné radosti z Pánovho vzkriesenia
Vám praje

Daniela Horínková


 
 

Pozvánka na inštaláciu biskupov a úvod do funkcie dozorcu.Vytlačiť
 

 

pozvanka.jpg


 
 

Reformácia po prasliciVytlačiť
 

reformácia po prasliciV starších časoch sa na Slovensku aj v susedných krajinách pojem „praslica“ používal ako symbol žien a „meč“ ako symbol mužov. Ak zomrela posledná žena rodu, rod vymrel po praslici. Ak zomrel posledný muž bez mužských potomkov, rod vyhynul po meči. To, že sa reformácia, hnutie na prahu novoveku za nápravu cirkvi, šírila nielen po mužskej, ale aj po ženskej línii, nie je veľmi známe. I keď sa v oficiálnych historických dokumentoch reformačného hnutia nachádzajú iba mená mužov, Pán Boh splnil dané zasľúbenie a do svojej služby povolal mužov i ženy a vyzbrojil ich svojím Duchom.

 

V knihe sa zoznámime s Alžbetou Bocatiovou, Alžbetou Turzovou-Coborovou, Máriou Magdalénou Heymairovou, Máriou Krayovou, Evou Otlíkovou, Máriou Maximiliánou zo Stubenbergu, Annou Tranovskou, Katarínou Šramkovou-Potockou a skupinou tlačiarok a vydavateliek zo 17. – 18. stor.

 

V tomto roku si pripomíname päťsté výročie začiatku Lutherovej reformácie. K tomuto dôležitému výročiu sa v evanjelických cirkvách augsburského vyznania, či tzv. luteránskych cirkvách na celom svete, otvorilo množstvo projektov. Jedným z nich je aj medzinárodný projekt Reformácia a ženy, ku ktorému sa v roku 2011 pripojilo aj Spoločenstvo evanjelických žien (SEŽ) na Slovensku. 

Milé sestry spolupracovníčky, prijmite môj horúci letný pozdrav.

S radosťou Vám oznamujem, že záverečný výstup projektu SEŽ k 500-ročnici reformácie Reformácia a ženy - kniha "Reformácia po praslici - Výnimočné evanjelické ženy 16.-18. storočia na Slovensku" -  je už na svete. Vďaka Pánu Bohu!
Ide o prvý historický výskum podielu žien na šírení reformácie a na obrane Evanjelickej cirkvi v časoch protireformácie na Slovensku.

Vydavateľstvo Porta libri uzavrelo s nami zmluvu o spolupráci, prijalo našich 1000 kníh do svojho skladu a pomôže nám aj s distribúciou. Kniha by mala byť k dostaniu v kníhkupectvách Jonatán a Reformata, ale aj napr. v sieti Martinus a Panta Rhei a bude stáť 12,-Eur.
Ale pre hromadné objednávky z cirkevných zborov a seniorátov ECAV a pre SEŽ bude cena zľavnená na 9,90 Eur (+poštovné a balné).

Objednávky môžete posielať na adresu: peter@porta.sk

(Je to adresa vedúceho Porta libri, brata Petra Synaka.), prípadne si môžete knihy prevziať priamo v sídle Porta libri na Legionárskej 4, v Bratislave.

Prajem Vám duchovný úžitok a radosť pri čítaní životopisov našich matiek vo viere

Daniela Horínková


 
 

Ženy z divokej záhradyVytlačiť
 

ženy z divokej záhradyTeologička Zuzana Vaľovská vydala knihu o zaujímavých a výnimočných ženách z Ježišovho rodokmeňa.

Písala ju sebe vlastným sviežim spôsobom, aby bola prístupná aj čitateľom bez teologického vzdelania. Nejde ani tak o exegézu biblických textov, ako o ich prerozprávanie s vysvetlením širšieho kontextu.
o knihe by mal siahnuť každý, kto sa chce dozvedieť niečo viac o jedenástich ženách zo Starej zmluvy, ktoré boli súčasťou väčšieho plánu ... .
Knihu ilustroval Roland Korenko.

Zuzana Vaľovská o svojom pátraní prezradila.


 
 

Svetový deň modlitieb žienVytlačiť
 

je celosvetové ekumenické hnutie, ktoré oslavuje tento deň každoročne – prvý piatok v marci. Cieľom je pri stretnutiach sympatizovať s problémami iných krajín a kultúr a modliť sa s nimi a pre ne.

Na tento rok pripravili program kresťanské ženy zo Surinamu, v severnej časti Južnej Ameriky – na piatok 3. marca 2018.

Téma:  „Boh videl, že všetko, čo stvoril, bolo veľmi dobré.“

U nás v Klenovci program pripravili a predniesli veriace ženy Evanjelickej a Baptistickej cirkvi.

V piatok večer, keď sme sa schádzali v zborovom dome, bola vonku poriadna zima a snežilo. Bolo

zaujímavé počúvať o živote v ďalekej neznámej krajine Surinam. Blízkou sa nám stala táto krajina

a ľudia, keď sme počúvali, ako nepochopiteľne ľahko sa dá príroda zničiť tak, že sa tam už nedá žiť. Na základe čítania z Biblie o stvorení sveta, prírody a človeka, zaznela výzva k zodpovednosti všetkých ľudí: „Neseďme so založenými rukami, ale urobme všetko, čo je v našich silách, aby sme

uchovali túto planétu pre ďalšie generácie.“ Pochopili sme, že sa treba modliť, ale aj konať. Je to

pre nás ľudí vždy veľká príležitosť spojiť na modlitbe ľudskú slabosť a Božiu moc. Tento večer

sme spolu vzdávali Bohu vďaky a chvály za to, ako všetko úžasne stvoril.

                                                                                                                                  Ján  Kováčik.  Pridané 5.3.2018IMG_7635.JPGIMG_7644.JPG


 
 

opera HRAD PREPEVNÝVytlačiť
 

Opera Hrad prepevný odznie už 25. augusta v Modre

opera hrad prepevnyVíťazoslav Kubička, slovenský hudobný skladateľ skomponoval k 500. výročiu reformácie novú duchovnú operu s názvom Hrad prepevný, venovanú osobnosti Martina Luthera. Prostredníctvom postavy Starého kňaza v podaní Petra Šuberta sa pred divákmi odvíja životný príbeh Lutherovho života. Roman Krško ako predstaviteľ hlavnej úlohy Martina Luthera interpretuje Lutherov zápas s vtedajšou cirkevnou mocou, chápaním Boha a viery. Katarína von Bora, ktorú stvárňuje Marianna Gelenekyová približuje rodinný život Luthera, ich manželskú lásku. Andrea Hulecová ako Diabol/Výčitka vstupuje do deja ako výraz odporu cirkevnej vrchnosti voči Lutherovi a zároveň ako pochybnosť o jeho správnom konaní. V závere je táto postava premenená v človeka, ktorý prijal Krista.

Operné dielo svetového formátu bolo s veľkým úspechom prvý krát uviedené v kežmarskom artikulárnom chráme 7. júla. Operu, ktorú v Kežmarku videlo asi 600 divákov, budú môcť vidieť aj iní na obrazovke RTVS, a to 31. októbra, keďže práve z Kežmarku sa uskutočnil záznam opery.  Následne bola opera uvedená 9. júla v Prešove v rámci  20. Dištriktálneho dňa Východného dištriktu ECAV na Slovensku, kde ju videlo cca 2000 divákov.

Najbližšie predstavenie opery Hrad prepevný sa uskutoční v nemeckom evanjelickom kostole v Modre 25. augusta o 18. 00 hod. Lístky na predstavenie je možné si zakúpiť alebo objednať priamo na evanjelickom  farskom úrade. Srdečne na operu pozývame!

Tešíme sa, že opera Hrad prepevný odznie práve v Modre, kde pred dvanástimi rokmi hudobný skladateteľ Víťazoslav Kubička uviedol v predpremiére operu Martin Luther.  Okrem hlavných sólistov Romana Kršku,  Marianny Gelenekyovej, Andrey Hulecovej, Petra Šuberta, účinkovať bude Dievčenský spevácky zbor Rozhlasu a televízie Slovenska, miešaný spevácky zbor ANIMA CANTANDA,  hudobníci: Gregor Regeš – violončelo, Denisa Stašková – klavír. Hudobného naštudovania opery sa ujal dirigent Adrián Kokoš. Na príprave celého hudobného projetku sa intenzívne podieľal aj evanjelický farár Roman Porubän z Kežmarku. Plánované  sú aj ďalšie predstavenia, a to  v evanjelickom kostole v Necpaloch 10. septembra,  Partizánskej Ľupči 26. novembra. 

Slávnostná premiéra opery Hrad prepevný sa bude konať v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave v deň výročia Pamiatky reformácie 31. októbra 2017 v sprievode Symfonického orchestra RTVS pod taktovkou dirigenta Adriána Kokoša.

Eva Bachletová, 0905 813 782

Bližšie informácie na facebookovej stránke Opery Hrad prepevný .


 
 

Pri prameni - konferencia pre ženyVytlačiť
 

žena podla Bozieho srdca - obrázokObčianske združenie ABIGAIL pozýva na konferenciu pre ženy pod názvom 

PRI PRAMENI

v Tvojej prítomnosti mi dávaš poznať plnosť radosti. Žalm 16:11

06. 10. - 08. 10. 2017 , Liptovský Mikuláš


 
 

500 -té VÝROČIE REFORMÁCIE v archívnych dokumentoch Štátneho archívu v Žiline so sídlom v Bytči.Vytlačiť
 


 
 

 Seminár SEŽ - Ženy v dejinách ECAVVytlačiť
 

Milé sestry vo viere,

Jubilejný reformačný rok sa skončil a my si môžeme znovu dovoliť zaplánovať zaujímavý seminár, ku ktorému nás práve minulý rok inšpiroval.

            S láskou Vás teda pozývam na seminár SEŽ, ktorý plánujeme na 25.-26.5.2018

v zborovom dome Elpis v Liptovskom Trnovci – na tému Ženy v dejinách ECAV.

Ako obvykle, začneme i skončíme obedom. Z každého seniorátu pozývam po dve sestry. Prosím o zaslanie prihlášky na hore uvedenú adresu do 11.5.2018. V prípade, že nie každý seniorát využije dve miesta, môžu sa z iných seniorátov  prihlásiť viaceré záujemkyne. Preto neotáľajte s odoslaním prihlášok, prosím, a považujte ich potom už za záväzné.

            Na programe budú prednášky pripravené autorkami knihy Reformácia po praslici a možno i ďalšími pozvanými prednášateľmi. Obraz významných ev. žien zo série Vyšívanej histórie Evanjelickej cirkvi na Slovensku bude podkladom k sérii 5-minútových životopisov, ktoré si môže pripraviť každá záujemkyňa, ktorá sa prihlási o tento bod programu.

            Na sesterské spoločenstvo s Vami sa teší a srdečne Vás pozdravuje

Vaša                                                  

Daniela Horínková

.......................................................................................................................................................

 

    Seminár SEŽ: Ženy v dejinách ECAV – 25.-26.5.2018  

                                         Elpis, Liptovský Trnovec

 

 

Meno:............................................................................................................................................

 

Adresa /aj PSČ/:..........................................................................................................................

 

Telefón:...............................................................e-mail...............................................................

 

Seniorát:..............................................................Zbor:...............................................................

 

Počet nocí:.....................raňajok........................obedov.......................večerí...........................

 

Príchod: čas/piatok/sobota.........................................................................................................

 

                                                           Podpis:..............................................................................   

 

************************************************************************************************************

Spoločenstvo evanjelických žien – Bystrická 18, 902 01 Pezinok

                   Mgr. Daniela Horínková, predsedníčka - M: 0903-718 982

   E: dhorinkova@gmail.com


 
 

Voľby 2018Vytlačiť
 

Výzva k voľbám ECAV na Slovenku  - Eva Bachletová vysvetluje


 
 

Regionálna ekumenická konferencia vo Svätom Jure. V dňoch 26.05.2016 - 29.05.2016 Vytlačiť
 

Pozývame Vás na  Regionálnu ekumenickú konferenciu vo Svätom Jure.

Organizátorkami sú: Komisia žien Ekumenickej rady cirkví SR, Ekumenické fórum kresťanských žien Európy v SR a ČR, Spoločenstvo evanjelických žien a Evanjelická bohoslovecká fakulta.

stredisko agapé svätý jur

Téma konferencie znie:

Cirkev je Telo Kristovo.

Miesto konania konferencie: Agapé, Svätý Jur

Termín :                                 26.05.2016 - 29.05.2016

Program :

26. máj 2016  štvrtok

Príchody

19:00 – večera

20:00 – privítanie, modlitby – SR / Eva Guldanová

 

27. máj 2016  piatok

08:00 – raňajky

08:45 – ranná pobožnosť / Anna Adamovičová

09:00 – výlet: Modra, Pezinok

12:00 – obed / 13:30 – registrácia

14:00 – predstavenie sa, predstavenie programu

14:30 – 1. blok – Diagnóza chorôb Tela cirkvi (prednáška + diskusia) / D. Horínková

15:45 – prestávka

16:00 – 2. blok – Cnostné vodcovstvo / Miroslava Duranková

17:15 – konfesijné skupinky – rozhovory o Cirkvi a cirkvách                       

18:00 – večera

19:00 – Cirkev z pohľadu rôznych vierovyznaní – správy zo skupiniek           

20:30 – večerná pobožnosť Nemecko

 

28. máj 2016  sobota

08:00 – raňajky

08:45 – ranná pobožnosť – Česká republika

09:00 – 3. blok – Ekumenický dokument – Cirkev: na ceste k spoločnej vízii

            (prednáška + diskusia) / William Henn

10:30 – prestávka

11:00 – 4. blok – Psychoterapeutický pohľad – Cirkev ako prijímajúce spoločenstvo /

            Zuzana Matzová

12:30 – obed

14:00 – anketa: Čo si myslíte o cirkvi? Váš vzťah k cirkvi?

14:30 – 5. blok – Cirkev ako právny subjekt (prednáška + diskusia) / Ján Juran

16:00 – prestávka

16:30 – 6. blok – Nová evanjelizácia – príťažlivé Telo Cirkvi (prednáška + diskusia) /

M. Koronthályová

18:00 – večera

19:00 – večerná pobožnosť - Maďarsko

19:30 – ochutnávka vín vo Svätom Jure

 

29. máj 2016  nedeľa

8:00 – raňajky

8:45 – vyhodnotenie konferencie

9:30 – Služby Božie v miestnych kostoloch (Ev.a.v., R.kat.)

10:30 – rozlúčka, požehnanie na cestu / Daniela Horínková

11:30 – obed

 

 

Do Svätého Jura sa dostanete osobným vlakom, alebo autobusom z Bratislavy i z Trnavy.

Agapé je na Prostrednej ulici č. 37 - od železničnej stanice i od autobusovej zastávky na Krajinskej ceste smerom nahor po dlhej rovnej, naozaj prostrednej, ulici. V blízkosti vzdelávacieho strediska Agapé, ktoré je v areáli evanjelického kostola, sa nachádza katolícky kostol s kláštorom, morový stĺp a múzeum.  

Božiu ochranu na cestu Vám želá                                                                                                       Daniela Horínková


 
 

Stretnutie žien Turčianskeho seniorátu vo Vrútkach - 29.05.2016Vytlačiť
 

Zo stretnutia žien Turčianskeho seniorátu.

Prvú nedeľu po Svätej Trojici 29.mája tohto roka sa v cirkevnom zbore Vrútky  uskutočnilo stretnutie žien Turčianskeho seniorátu. Stretnutie sa začalo popoludní  v domácom chráme Božom službami Božími.
Na úvode privítala všetkých prítomných koordinátorka Spoločenstva evanjelických žien  TUS  Mgr. Lenka Rišiaňová, zborová farárka z Púchova a tiež zborová dozorkyňa Vrútok Ing. Danica Ertlová, ktorá uviedla aj históriu vrútockého evanjelického zboru. Liturgovali Mgr. Zlatica Karásková, zborová farárka zo Slovenského Pravna a domáci zborový farár ThDr.  Marián Krivuš.

Kazateľkou bola sestra farárka Lenka Rišiaňová. Pre základ Slova Božieho si vybrala text zo Žalmu 139  o Božej vševedúcnosti a všadeprítomnosti verš č.5: „ Obkľučuješ ma zôkol – vôkol , svoju dlaň kladieš na mňa“. Na príklade dvoch biblických žien  - Mojžišovej a Ježišovej matky hovorila, aké majú byť dlane žien, aby vytvorili pokojné  zázemie  pre svoje deti, svoju rodinu a to, čo potrebujeme pre súčasný život. Poznamenala, že dôležité je viesť svoje deti a rodiny  aj k duchovnému životu . Dať príklady, kde  máme hľadať istotu, lásku a nádej pre naše spasenie , ale aj ochranu -  keď príde trápenie, choroba a žiaľ. Zdôraznila, že biblický text  nám hovorí, že Boh kladie na nás svoju dlaň, to znamená, že je pri nás nablízku v časoch zlých i dobrých. Preto Mu máme dôverovať a prosiť o jeho milosť.

Po kázni vystúpili  deti domáceho cirkevného zboru so svojím programom -  s básničkami a kresťanskými piesňami. 
Súčasťou stretnutia   bola i prezentácia  gobelínu, ktorý vyšívajú sestry TUS, ktorý je už skoro hotový. Účastníčky stretnutia mali možnosť si ho podrobne pozrieť počas prestávky.

Po prestávke  sme si vypočuli veľmi zaujímavú prednášku sestry ThDr. Jany Bosákovej, ktorá je duchovnou správkyňou  Evanjelickej spojenej školy v Martine. Na tému  „Princípy evanjelickej výchovy a vzdelávania“  podrobne rozobrala biblické východiská vzdelávania , reformátorské princípy, evanjelické školstvo na Slovensku od jeho počiatkoch až po súčasnosť. Hovorila aj o tom , čo je poslaním evanjelických škôl v súčasnosti. Podrobne rozobrala a uviedla príklady tipov generácií. Venovala pozornosť  aj otázkam  dnešnej mladej postmodernej generácie, ktoré vyplývajú z  výchovy našich detí a vnúčeniec  v  reálnom živote. Naše deti by sme mali viesť k pravde a láske, ďakovať za milosrdenstvo a prosiť o Božie požehnanie tak ako nás to učí Ježiš Kristus .  

                                                                       Emília Luhová /členka cirkevného zboru Púchov/

 

 

 


 
 

Seminár: Kresťanská sloboda, dôvera a zodpovednosť pre budúcnosťVytlačiť
 

Milé sestry skrze vieru v Krista.

Srdečne Vás pozývam na seminár Spoločenstva evanjelických žien na Slovensku k téme:

Kresťanská sloboda, dôvera a zodpovednosť pre budúcnosť

 

Seminár sa koná  v termíne  7.- 8. október 2016

v zborovom dome Elpis v Liptovskom Trnovci.

(Liptovský Trnovec 142, 031 01; Tel. 044/5598316)

pozvánka

 

Seniorálne koordinátorky prosím, aby ste pozvánku posunuli priamo aj sestrám do cirkevných zborov a rovnako aj do rúk sestier farárok a bratov farárov. Prihláška je na stiahnutie tu, alebo pod textom.

Ubytovanie a strava sú v réžii SEŽ. Milodary sú vítané J.

Prihlásiť sa môžete do 10. septembra 2016 na adrese:

Eva Oslíková, Štúrova 1, 900 01 Modra

E: eva.oslikova@gmail.com M:903 536 418

 

Tešíme sa na spoločenstvo s Vami

So srdečným pozdravom    Eva Oslíková

 

PROGRAM:

Piatok  7. október 2016

 

13:00 – 14:00  Začiatok programu, uvedenie do tém seminára Predstavenie sa a zoznámenie sa (Eva Oslíková)

                        14:00 – 14:45  Reformačné výzvy pre život v 21. storočí

                        Katarina Valčova

15:00 – 16:00  Kresťanská viera a zodpovednosť za spoločnosť

             Emília Mihočová a Jana Sládeková

                        16:10 – 16:30  diskusia v malých skupinách k predneseným tézam

 17:00 – 18:00 Starostlivosť o blížneho v súčasnej politicko-ekonomickej situácii

             Ivan Sokola a Zuzana Germanová

                        18:10 – 18:30  diskusia k predneseným tézam

                        18:30               večera

                        19:30               večerné zamyslenie (Eva Oslíková)

                        20:00               večerný program – info o projektoch SEŽ a iné...

                       

Sobota 8. október 2016

                        8:00                 raňajky

                        8:30                 biblické nasmerovanie do dňa  (Erika Sokolová)

9:00 – 10:00    Kresťanská sloboda v cirkvi a mimo cirkvi v kontexte 500. výročia reformácie

            Michaela Kušnieriková a Eva Guldánová

                        10:30 – 11:30  workshop:

(vedenie skupiniek:

Daniela Horínková, Erika Sokolová,

 Michaela Kušnieriková, Eva Guldánová)

Čo pre mňa znamená sloboda a zodpovednosť v zmysle reformačného odkazu (práca v menších skupinkách)

                       11:30 – 12:00  prezentácia výsledkov spoločného uvažovania

                       12:30               záverečné požehnanie na cestu (Daniela Horínková)

                       13:00               obed

Prednášateľky a prednášatelia:

Mgr. Zuzana Germanová / starostka Richvald

Mgr. Eva Guldánová, ThM. / doktorandka EBF UK Bratislava; prezidentka  Ekumenického fóra kresťanských žien Európy

Mgr. Michaela Kušnieriková / Th.D., Inštitút ekumenických štúdií  ETF Univerzita Karlova Praha

Mgr. Emília Mihočová / šéfredaktorka Evanjelický východ

Mgr. Ivan Sokola / doktorand na Katedre Sociálnej práce, PF UK Bratislava

Mgr.  Jana Sládeková / učiteľka (rodičovská dovolenka), Evanjelická spojená škola, Liptovský Mikuláš

Mgr. Katarína Valčová, PhD./ prodekanka pre rozvoj a akreditáciu,

Poverená prodekanka pre vzdelávanie, Katedra náboženských štúdií, Žilinská Univerzita Žilina

Témy programu sú zadané, pri prednášateľoch si vyhradzujem možnosť zmeny.


 
 

Veľkonočný pozdravVytlačiť
 

 

zlatý dážď

 

„V ten istý prvý deň po sobote, keď už bola tma a dvere, kde boli učenící, boli zatvorené zo strachu pred Židmi, prišiel Ježiš a postaviac sa do prostriedku, riekol im: Pokoj vám! Ako to povedal ukázal im ruky aj bok a zaradovali sa učeníci, keď videli Pána.“

Ján 20, 19-20

 

 

 

 

 

Rozhovor                                          

Človek:

Ach, ten zhon, napätia, stres!

Či už niet pokoja dnes?

Vzkriesený Pán:

            Ale áno, pokoj mám.

            Do srdca dám ti ho sám.

Strach a hrôza, hnev a žiaľ

dolieha k nám odvšadiaľ.

            Neboj sa, veď som s tebou!

            Ja som tvojou nádejou.

 

Samá lož, pretvárka, tieň!

Komu dôverovať smiem?

            Neboj sa, len ver! Tak ver mi!

            Som ti cestou, k spáse dvermi. 

Môj dar viery, radosti            

            ruší smútok, starosti.                          

Kto si, že mi dávaš dary?                     

Keď svet chorý je a starý?

            Od stvorenia milujem ťa.        

            Ja som Láska, milé dieťa.                   

Liekom života  je – láska.                    

Ním nás Božia ruka láska.      

 

Veľkonočné sviatky plné radosti a pokoja ako dar od vzkrieseného Pána

Vám zo srdca želá                                                                 Daniela Horínková


 
 

Pozývame.png


brana.pnggraham.png


 

Postav sa do trhliny za Slovensko

Boh HĽADÁ ASPOŇ JEDNÉHO ČLOVEKA.

Nečakaj, že to urobí tvoj brat, sestra, kt. sú duchovnejší, ty sa môžeš postaviť do trhliny. Osud tejto krajiny závisí od Božej  milosti, ale tiež aj od každého jedného  z nás, či započujeme Jeho volanie. Boh hľadá ASPOŇ JEDNÉHO MUŽA - JEDNU ŽENU. Ezechiel 22,30


 

Modlitby dnes

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup

180853

25.8.2019
ÚvodÚvodná stránka