Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Reformácia po prasliciVytlačiť
 

reformácia po prasliciV starších časoch sa na Slovensku aj v susedných krajinách pojem „praslica“ používal ako symbol žien a „meč“ ako symbol mužov. Ak zomrela posledná žena rodu, rod vymrel po praslici. Ak zomrel posledný muž bez mužských potomkov, rod vyhynul po meči. To, že sa reformácia, hnutie na prahu novoveku za nápravu cirkvi, šírila nielen po mužskej, ale aj po ženskej línii, nie je veľmi známe. I keď sa v oficiálnych historických dokumentoch reformačného hnutia nachádzajú iba mená mužov, Pán Boh splnil dané zasľúbenie a do svojej služby povolal mužov i ženy a vyzbrojil ich svojím Duchom.

 

V knihe sa zoznámime s Alžbetou Bocatiovou, Alžbetou Turzovou-Coborovou, Máriou Magdalénou Heymairovou, Máriou Krayovou, Evou Otlíkovou, Máriou Maximiliánou zo Stubenbergu, Annou Tranovskou, Katarínou Šramkovou-Potockou a skupinou tlačiarok a vydavateliek zo 17. – 18. stor.

 

V tomto roku si pripomíname päťsté výročie začiatku Lutherovej reformácie. K tomuto dôležitému výročiu sa v evanjelických cirkvách augsburského vyznania, či tzv. luteránskych cirkvách na celom svete, otvorilo množstvo projektov. Jedným z nich je aj medzinárodný projekt Reformácia a ženy, ku ktorému sa v roku 2011 pripojilo aj Spoločenstvo evanjelických žien (SEŽ) na Slovensku. 

Milé sestry spolupracovníčky, prijmite môj horúci letný pozdrav.

S radosťou Vám oznamujem, že záverečný výstup projektu SEŽ k 500-ročnici reformácie Reformácia a ženy - kniha "Reformácia po praslici - Výnimočné evanjelické ženy 16.-18. storočia na Slovensku" -  je už na svete. Vďaka Pánu Bohu!
Ide o prvý historický výskum podielu žien na šírení reformácie a na obrane Evanjelickej cirkvi v časoch protireformácie na Slovensku.

Vydavateľstvo Porta libri uzavrelo s nami zmluvu o spolupráci, prijalo našich 1000 kníh do svojho skladu a pomôže nám aj s distribúciou. Kniha by mala byť k dostaniu v kníhkupectvách Jonatán a Reformata, ale aj napr. v sieti Martinus a Panta Rhei a bude stáť 12,-Eur.
Ale pre hromadné objednávky z cirkevných zborov a seniorátov ECAV a pre SEŽ bude cena zľavnená na 9,90 Eur (+poštovné a balné).

Objednávky môžete posielať na adresu: peter@porta.sk

(Je to adresa vedúceho Porta libri, brata Petra Synaka.), prípadne si môžete knihy prevziať priamo v sídle Porta libri na Legionárskej 4, v Bratislave.

Prajem Vám duchovný úžitok a radosť pri čítaní životopisov našich matiek vo viere

Daniela Horínková


 
 

Pozývame.png


brana.pnggraham.png


 

Postav sa do trhliny za Slovensko

Boh HĽADÁ ASPOŇ JEDNÉHO ČLOVEKA.

Nečakaj, že to urobí tvoj brat, sestra, kt. sú duchovnejší, ty sa môžeš postaviť do trhliny. Osud tejto krajiny závisí od Božej  milosti, ale tiež aj od každého jedného  z nás, či započujeme Jeho volanie. Boh hľadá ASPOŇ JEDNÉHO MUŽA - JEDNU ŽENU. Ezechiel 22,30


 

Modlitby dnes

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup

180868

25.8.2019
ÚvodÚvodná stránka